Fotografické besedy a cestovatelské projekce

V ledovém objetí řeky Tatshenshini

Pro skutečné dobrodruhy a zejména pak pro ty, kteří propadli divoké vodě a raftingu, není na světě mnoho lokalit, které by se mohli srovnávat s tímto největším národním parkem na světě, rozkládajícím se na území dvou států. Tatshenshini-Alsek Wilderness Park je svou rozlohou dvakrát větší než vyhlášený Grand Canyon. Zasahuje z území kanadských provincií Britská Kolumbie a Yukon Territory až ke břehům Tichého oceánu na území Aljašky.

Právě zde je možné absolvovat jeden z nejkrásnějších říčních tripů. Řeka Tatshenshini, což v indiánském jazyce znamená „řeka naplaveného dřeva“, zde protéká největším nepolárním ledovcovým systémem na světě. Odvaha vám však ke sjezdu Tat, jak se familiárně tato ledovcová řeka nazývá, bohužel nestačí. Správa parku povoluje sjezd jen zhruba třiceti malým skupinám ročně a tak povolení ke vstupu neobdržíte dříve než za dva roky. Toto opatření místních rangerů vám na druhou stranu zaručuje, že během téměř 200 km úseku nepotkáte živáčka, respektive člověka.

Naopak se zcela jistě setkáte se spoustou medvědů černých a zdejším vládcem grizzlym, jichž je na soutoku Tat a Alsek největší koncentrace na světě. Na střelnou zbraň ovšem předem zapomeňte. Jste tu pouze nezvaným hostem a právo je na straně medvědů. K případné obraně smíte použít pouze tzv. bear spray, který je možné koupit za 50 dolarů. Od okamžiku, kdy odrazíte svůj raft od břehu, již není cesty zpátky a s vymoženostmi civilizace se nesetkáte dříve než za týden. A tak kromě potravin na cestu je důležité nezapomenout si zajistit letadlo, které pro vás přiletí v určený den do delty řeky.

Toto místo zvané Dry Bay je osídleno jen několika rybářskými rodinami a rangerem. Ten dohlíží na to, abyste se na řece nezdržovali déle, než máte povoleno. Stejně neoblomný je při kontrole obsahu suchého záchodu, který je jednou z podmínek ke vstupu do divočiny. Při podezření, že jste si ulevili mimo toto zařízení, hrozí vám vysoká pokuta. Než však dorazíte do ústí Aljašského zálivu, čekají Vás nebezpečné peřeje v úzkých kaňonech, bloudění nespočetným množstvím slepých říčních ramen s ledovou vodou, kterou „oceníte“ při brodění a tažení člunu zpět do hlavního proudu a na závěr plavby manévrování mezi krami plujícími po řece. Ty se odlamují za ohlušujícího rachotu z ledovce, který obepíná jezero Alsek Lake v délce bezmála 10 kilometrů. Odtud je již k břehům Pacifiku jen několik hodin plavby a pohled na nedozírnou vodní plochu oceánu přikrytou hustými šedými mračny je tou největší odměnou.

A ještě jedna rada na závěr: pokud by váš bear spray selhal, v žádném případě se nedávejte na útěk, ale začněte předstírat mrtvého. Grizzli je přes svou váhu schopen krátkodobě vyvinout rychlost závodního koně a utíkající pán tvorstva se stává velkou výzvou.


V případě zájmu mne kontatkujte

Aktuální fotokurzy

Dárkové poukazy

Dárkový poukaz na fotografické kurzy

Na fotografické kurzy nebo workshopy z mé nabídky můžete koupit poukaz s celoroční platností jako dárek.

Kontaktujte mne